Sık Sorulan Sorular
Buradasınız: Anasayfa / Sık Sorulan Sorular
Sık Sorulan Sorular
Merdiven modelleri hakkında bazı merak ettiklerinizi aşağıdaki sorular içinde bulabilirsiniz
Merdiven montajı için doğru zaman nedir ?
Merdiven bitmiş duvar işleriyle (alçı, boya duvar kağıdı vb.) monte edilmelidir, yani üst kat çıkış deliğinin yanı sıra yer döşemeleri, başlangıç ​​ve bitiş zeminleri tamamlanmalıdır.
Merdiveni kurmak ne kadar sürer ?
E-Merdiven montajcılarının standart modeller olan omurgalı merdiven, döner merdiven, dar alan merdiven modellerinin montajı ortalama bir gün sürmektedir. Diğer ağır sistem merdiven montajları 2 ile 4 gün arasındadır.
Basamak Genişlikleri ve Yükseklikleri Kaç cm Olmalı
Dubleks merdivenler günümüzde yerine göre imal edilmektedir. Dünya rıht standartı 17,5 / 24,5 arasındadır. Ayak basma mesafesi yani genişliği ise 21,5 / 28,5 arasında olmalıdır. ( 18 cm.lik Rıht yüksekliğinde adim uzunlugu 27 santimetre olmalı). Böylece tavsiye olunan rıht yüksekliğine uygun bir Basamak genişliği (yürüme çizgisine göre) düz çıkan bir Merdiven için yaklaşık olarak 26-27 cm. olmalıdır. Bu Merdiven için Tavandan açılacak boşluk enaz 4,5 m2 kadar olmalı.
RIHT ne demek?
Tam tanım olarak rıht nedir? Rıht, merpende bulunan iki basamak arasındaki dikey bölgeyi tanımlamak için kullanılan inşaat terimidir. Basamak genişliği olarak da belirtilmektedir. Ancak en genel ve olması gereken tanımı dikey basamak yüksekliğidir. Rıht için her bölgeye özgü bazı yükseklikler bulunmaktadır. Bu sektör kapsamında oluşturulmuş belirli kurallara bağlı olarak uyulması gereken yükseklik boyutlarıdır. Bu boyutlar özel bölgelere ayrılmış alanlar için kişilerin yaşam kalitesi adına düşünülmüş özel yüksekliklerdir. • Park, dış giriş ve bahçeler için rıht yüksekliği 12- 14 cm, • Binalarda rıht yüksekliği 16-18 cm, • Hastane, okul, tiyatro gibi halka açık alanlarda rıht yüksekliği 14-16 cm • Çatı arası, bodrum gibi alanlarda rıht yüksekliği 16-18 cm E-Merdiven size en uygun merdivenleri sunar.
Merdiven korkuluğu kaç cm olmalı?
Bu konuda faydalanılabilecek birçok kaynak mevcut. Bu kaynaklar baz alınarak bir ortalama söylemek gerekir ise merdiven korkulukları için uygun olan yüksekliğin en az 90 cm olması gerektiği söylenebilir. E-Merdiven size en uygun merdivenleri sunar.
Rıht yüksekliği nasıl bulunur?
Rıht sayısı hesabı: an= H / a = 260 / 18 => 14,44 adet ~ 14 adet olarak alalım. Rıht Yüksekliği hesabı: a= H / an = 260 / 14 => 18,57 cm E-Merdiven size en uygun merdivenleri sunar.
Merdiven eğimi ne kadar olmalı?
Biçimlerine göre • Eğim açılarına göre • Malzemelerine göre • Konstrüksiyonlarına göre merdiven türleri olmak üzere 4 grupta incelenir. Yatık eğimli 20-25 derece (%36-%46) • Normal eğimli 25-36 derece (%46-%72) • Dik eğimli 36-45 derece (%72-%100) olmak üzere üçe ayrılır. E-Merdiven sizlere en uygun merdivenleri sunar.
Sahanlık nedir?
Binalarda kapı önünde, merpen başlarında veya ortasında bulunan düzlüktür. Mimarlıkta merpenlerin dönemeç yerlerinde ve bitimlerinde bulunan genişçe bölümlere verilen addır.yani korkuluk yapılacak olan yerdir. E-Merdiven sizlere en uygun merdivenleri sunar.
Merdiven trabzanı ne demek?
Merdiven Trabzanı merdivenlerde güvenlik amacı ile kullanılan ve aynı zamanda güvenliğin yanında estetik olarak ortama hoş bir hava versin diye tasarlanmış bir korkuluk türüdür. E-Merdiven size en uygun merdivenleri sunar.
Merdiven malzemeleri nelerdir?
Bütün taşıyıcı yapı elemanlarında olduğu gibi merdivenlerde de en önemli koşul mukavemet olduğundan bir merdiveni öncelikle taşıyıcı kısmının malzemesi belirler. Taşıyıcı kısımda kullanılan başlıca malzemeler ise doğal taş, yapay taş, betonarme, ahşap ve metaldir.
Çelik merdiven nedir?
Çelik konstrüksiyon merdiven, oldukça sağlam ve uzun ömürlü merdiven sistemleridir. Yapının dekoruna uygun özellikte merdivenler tasarlanabilmektedir. Aynı zamanda merdivenler iki duvar arasında sınırlı, tamamıyla bağımsız veya bir kenarından duvarla sınırlı olarak konumlandırılabilmektedirler.
Limon kiriş ne demek?
Basamakların kendisine saplandığı, merdiven kolonun her iki tarafından veya ortasından uzanan kirişlerin her birine Limon Kiriş adı verilir.
Konsol merdiven nedir?
Duvardan Taşıyıcılı Merdivenler Hayalet Merdiven Veya Konsol Merdivenler Olarak Da Adlandırılır. Yapıların iç alanındaki mimari çalışmalara uygun olan bu merdivenler özellikle minimal tasarımlardaki evlerde çok tercih edilmektedir.
Dubleks Merdiven Ölçüleri ?
Hiç bir dubleksin merdiven ölçüleri standart değildir. Dubleks dairenin yapısına ve mimarisine göre hazırlanır. Yükseklik ve açılacak boşluk alanı merdivene göre değil ! merdiven, açılan boşluğa ve evin durumuna göre özel imal edilir.
Omurgalı Merdiven, Ahşap Merdiven yada diğer merdiven modelleri hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayın.